Emekçilerden, yandaşın karını artıran pakete tepki!

10 Temmuz 2024 Çarşamba 15:26

Mersin’de sağlık emekçileri, Vergide Adalet Eylemleri kapsamında maliye önünde basın açıklaması yaparak “Vergide adalet istiyoruz” diyerek taleplerini gündeme getirdi.

Mersin’de sağlık emekçileri, Vergide Adalet Eylemleri’nin 18’inci haftasında bir kez daha iktidara seslendi.

Mersin Maliye Hizmet Binası önünde bir basın açıklaması yapan sağlık emekçileri; “Vergide adalet istiyoruz” pankartı açarak, “Vergide adalet istiyoruz, vergi toplanırken adalet istiyoruz, vergilerimiz harcanırken adalet istiyoruz” taleplerini gündeme getirdi.

 

KESK VE BES’TEN SAĞLIKÇILARA DESTEK

Açıklamaya; Mersin Tabip Odası (MTO), SES, Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS), Genel Sağlık İş Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Hekim Sen, Mersin Aile Hekimleri Derneği (MAHDER), Mersin Aile Sağlığı Çalışanları Derneği (MASÇAD) ve Tabip- Sen üyeleri katılım sağladı.

KESK Mersin Şubeler Platformu, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi üyelerinin de destek verdiği basın açıklamasında metni; Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. İzzet Çalış okudu.

 

“18 HAFTADIR VERGİDE ADALET İSTİYORUZ”

“Yandaş şirketlerin karını artıran çalışanların vergi yükünü azaltmayan vergi paketine izin vermeyeceğiz!” diyen Dr. Çalış, “Bugün 10 Temmuz Çarşamba, 18 haftadır vergide adalet istiyoruz.

TBMM bu hafta içinde yeni vergi paketini görüşecek. Yeni vergi paketi içinde maalesef çalışanların vergi yükünü azaltan bir madde yok. Vergi paketi emeğiyle geçinenlere yeni ek vergiler getiriyor.

Haftalardır sağlık çalışanlardan alınan yüksek vergi oranlarının düşürülmesi için sağlık birimleri önlerinde yaptığımız basın açıklamalarına kayıtsız kalan hükümet, emeğiyle geçinen halkın vergi yükünü artırmanın programını hazırlıyor.

 

“MALİYE BAKANI ŞİMŞEK’İN İNANDIRICILIĞI KALMADI”

Maliye Bakanı Şimşek’in kamuoyu nezrinde artık inandırıcılığı kalmamıştır. Hükümetin, her açıkladığı ekonomik program, hayata geçirdiği paket sayesinde emekçi kesimler yoksullaşırken, başta hükümete yakın olan şirketler karlarına kar katıyorlar.

Vergi yükünü çalışanların sırtına yükleyen politik tercih iflas etmiştir. Çalışanların her geçen gün azalan satın alma gücü dayanılmaz hale gelmiştir.

 

“KOMİK ÜCRET ARTIŞLARINI DİLE GETİRMEKTEN USANDIK”

Biz sağlık çalışanları hem kendi ekonomik kayıplarımız ve her gün muayene ettiğimiz şifa dağıtığımız hastalarımızın yaşadığı yoksulluk bizleri derinden üzmektedir. Toplumun da sesi olma sorumluluğumuz gereği 18 haftadır alanlarda taleplerimizi yineliyoruz.

Yoksulluk rakamlarını yazmaktan, hükümetin TÜİK’in aldatıcı gerçek olmayan oranlara göre çalışanlara yaptığı komik ücret artışlarını dile getirmekten usandık” diye konuştu.

 

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

Başkan Uzm. Dr. İzzet Çalış, 18 haftadır hükümete sorularını, vergi paketinin TBMM’ye geldiği hafta yineleyerek, şunları söyledi; “Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı?

Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Kazancına göre düşük ve ya hiç vergi vermeyenleri kollamaya devam edecek misiniz?

İhbarcılığı adaletsiz ve eşitsiz vergi toplama politikanızı örttüğünü düşünüyor musunuz?

Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz?

Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz?

 Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz?

 

“EN FAZLA YÜZDE 15 VERGİ KESİNTİ ORANLARINI HAYATA GEÇİRİN”

Yeni vergi paketini TBMM’ye getiren hükümet ve tüm milletvekillerine sesleniyoruz:

Yılın ilk ayından itibaren tercihen düşük düzeyde tutulan vergi dilimlerine girdiğimiz gerekçesiyle ücretlerimizden yüksek vergi kesintileri yapılıyor. Kesinti oranları yıl sonuna doğru yüzde 35 civarına çıkıyor. Bu adaletsiz ve eşitsiz vergi yükünü sırtımızdan alın, her ay sabit kalmak koşuluyla en fazla yüzde 15 vergi kesinti oranlarını hayata geçirin.

Aile hekimliği çalışanları ve diğer tüm sağlık çalışanları olarak on sekiz haftadır sürdürdüğümüz ‘vergide adalet istiyoruz’ eylemlerimiz şayet TBMM’de karşılık bulmazsa, her çarşamba olduğu gibi taleplerimiz hayata geçene dek eylemlerimizi sürdüreceğiz.”