Mersin kalabalık sınıfları azaltma peşinde

10 Temmuz 2024 Çarşamba 15:26

Mülteciler, deprem ve yoğun göç ile birlikte eğitim alanında özellikle okullaşmada büyük sıkıntılar yaşanan Mersin’de 788 derslikli 45 okul inşaatının devam ettiği, 11 okulun da inşaatının ihale aşamasına geldiği açıklandı.

Haber Merkezi

 

Mersin’de Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığında kentte milli eğitim alanında hayata geçirilen, devam eden ve planlanan yatırımlara ilişkin değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya; Vali Yardımcıları Âdem Yılmaz ve İbrahim Küçük, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, YİKOB İdari ve Mali İşler Müdürü Oğuz Kahraman, Milli Eğitim Müdürlüğü ve YİKOB’un teknik personeli katıldı.

 

MERSİN’DE 788 DERSLİKLİ 45 OKULUMUZDAN İNŞAATI DEVAM EDİYOR

Vali Pehlivan toplantıda yaptığı konuşmada; “İlimiz genelinde, Milli Eğitim Bakanlığımızın sağladığı destekler ile eğitim öğretim alanında her geçen gün hem donanım standartlarımız hem de fiziki şartlarımız çok daha iyi seviyelere ulaşmaktadır.

İlimiz genelinde geçtiğimiz yıl başlayan, bir kısmı tamamlanan bir kısmının inşaat ve ihale süreçleri devam etmekte olan toplam bin 700 derslikli 89 okul inşaatı bulunmaktadır.

Bu okul inşaatlarımızdan toplam yatırım bedeli 971 milyon 256 bin 416 TL olan 548 derslikli 31 okulumuzun inşaatını bitirdik. 788 derslikli 45 okulumuzdan inşaatını hızlı bir şekilde devam ediyor. 11 okulumuzun da inşaatı ihale aşamasına gelmiş durumdadır. Bir yandan yeniden yapılacak veya güçlendirilecek okulların planlamasını yapmaktayız.

 

MERSİN’DE DERSLİK SAYISI BİN 700’E ÇIKACAK

Devam eden inşaatların tamamlanmasıyla toplam bin 700 dersliği Mersin'imizdeki eğitim öğretim hizmetlerine kazandırmış olacağız. Şimdiden tamamlanan ve devam eden projelerin İlimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu önemli yatırımların hayata geçmesi konusunda sağladıkları desteklerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Milli Eğitim Bakanımıza ve Bakanlığımızın ilgili bütün birimlerine İlimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. İlimizde bu yatırımlarla ilgili iş ve işlemleri, kontrol hizmetlerini gerçekleştiren Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığımıza (YİKOB) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.