Mut’lu yatırımcıya başvuru çağrısı

10 Temmuz 2024 Çarşamba 15:24

Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mersin İl Koordinatörlüğünce, Mut Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde “IPARD III 2. Başvuru Çağrı İlanı Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı” düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından uygulanan IPARD III Programı 2. Başvuru Çağrı İlanının 28 Haziran’da yayınlanması ile başvuruya yönelik bilgilendirme çalışmaları ülke genlinde hız kazandı.

Toplam destek bütçesi 80 milyon avro olarak açıklanan program için TKDK Mersin İl Koordinatörlüğünce, Mut Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde “IPARD III 2. Başvuru Çağrı İlanı Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı” düzenlendi.

Mut TSO’da düzenlenen toplantıya; Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Sezer, TKDK uzmanları ve çok sayıda yatırımcı ile üretici katılım sağladı.

Toplantıda programa kimlerin nasıl başvuru yapabileceği ve desteklemeler hakkında TKDK uzmanlarınca eğitim verildi.

 

DESTEKLER NELER?

IPARD III Programı, ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme' başlığıyla duyuruldu, bu çağrı ilanının toplam destek bütçesi 80 milyon Euro olarak belirlendi. Projede atık yönetimi, yenilenebilir enerji ve döngüsel ekonomi (atık malzemelerin verimli şekilde yeniden kullanımı) ile ilgili olarak yapılacak harcamalar için de o harcamaya özel ilave olarak yüzde 10 hibe desteği sağlanabilecek. Proje başvurularındaki toplam hibe oranı ise yüzde 75'i geçemeyecek.

 

BAŞVURULAR 29 AĞUSTOS'TA SONA ERİYOR

IPARD-III Programı 2. Başvuru Çağrı Dönemi kapsamında, yatırımcılar proje başvurularına ilişkin online sistem kayıtlarını 12 Temmuz–16 Ağustos tarihlerinde https://onlinebasvuru.tkdk.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yapabilecek.

Başvuru paketlerini 29 Ağustos'a kadar 42 TKDK İl Koordinatörlüğü ve 39 ilde faaliyet gösteren TKDK İl İrtibat Ofislerine teslim edilebilecek.

Başvuru çağrı ilanına ilişkin detaylı bilgilere, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu internet sitesinden ulaşılabiliyor.

 

DEPREMDEN ETKİLENENLERE İSTİSNAİ DÜZENLEME

Program kapsamında desteklenen Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri altındaki yenilenebilir enerji sektörü projeleri değerlendirilirken başvuru sahiplerinin son 3 yıllık dönemdeki elektrik tüketim verileri inceleniyor.

Bu çerçevede, IPARD III Programı 2. Başvuru Çağrı İlanı'nda Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde yenilenebilir enerji projesi başvurusunda bulunacak girişimcileri mağdur etmemek amacıyla istisnai bir düzenleme yapıldı.

Düzenlemeye göre, enerji sektörü kapsamında sunulacak projelerde, talep edilmesi durumunda üretime esas güç değerinin belirlenmesi için deprem öncesi dönem elektrik tüketim verileri dikkate alınacak.