Mersin’de 7 yangın söndürme ihalesi iptal edildi

9 Temmuz 2024 Salı 14:49

Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Mersin’de orman yangınlarıyla mücadele edilmesi için yapılmış ihalelerin 7’sinin iptali üzerine yapmış olduğu açıklamada, “Kim yalan söylüyor? sayın bakan mı, KİK mi?” sorusuna yanıt istedi.

Haber Merkezi

 

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, 17 Mayıs 2024 tarihli Tasarruf Genelgesi gerekçe gösterilerek orman yangınlarıyla mücadele amaçlı çıkılan ihalelerin bir bir iptal edildiğini duyurup nedenini sorduktan sonra bu iddialar Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından yalanlanmıştı. Yetkililerden mesnetsiz itirazlar yükselirken, Ekmen Mersin’in 7 ilçesinde yangın söndürme ihalelerinin aynı gerekçeyle iptal edildiğini belgeleriyle ortaya koydu.

 

EKMEN BAKANA NE SORMUŞTU?

Milletvekili Ekmen, 30 Haziran tarihinde Tasarruf Genelgesi kapsamında bazı yangın söndürme hizmet ihalelerinin neden iptal edildiğini sosyal medya platformu X üzerinden attığı şu iki post ile sormuştu: “Bu vesileyle soralım, tasarruf genelgesi sonrası, orman yangınları için tedbir olarak açılan yeni orman yolları işlerinin hazırlıkları durdurulup, ihaleye çıkmış olanlar iptal edildi mi?

Tasarruf genelgesi nedeniyle yangınla mücadeleyle doğrudan ilgili onlarca ihale iptal edilmiş. İhale iptal kayıtlarında bu açıkça gözüküyor. Bu nasıl bir dağınıklıktır?”

 

İDDİALAR TBMM’YE TAŞINMIŞTI

Mehmet emin Ekmen, ayrıca 1 Temmuz günü Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iptalin sebeplerini birer yazılı soru önergesiyle sormuştu. Ardından da 2 Temmuz günü konuyu TBMM Genel Kurul’una taşımıştı: “Sayın Başkan, havaların ısınmasıyla birlikte orman yangınları riski ve tehdidi artmaktadır. Orman yangınlarıyla kalıcı bir mücadelenin yanında her sezon alınması gereken tedbirler vardır. Bu yıl orman yangınlarıyla mücadele amacıyla yapılması gereken ihalelerin tamamı tasarruf tedbirleri nedeniyle iptal edilmiştir. Osmaniye, Gaziemir, Dalaman, Bergama, Marmaris ve Köyceğiz'deki traktör yolları, yangın havuzu, orman yolu ve yangın gözetleme kuleleri ihaleleri iptal edilmiştir. Bu ihalelerin her birinin yaklaşık bedeli 600 bin ile 1 milyon TL arasında değişmektedir. Yani iptal edilen 20 ihalenin bedeli ilgili Tarım Orman Bakanlığının bindiği Mercedes'in değeri kadardır. Bütün ormanlarımız için alınacak tedbirler Sayın Bakanın bindiği Mercedes'ten daha değersiz olamaz. Mercedeslerin tasarruf genelgesi kapsamı dışında tutulduğu bir yerde bu vahim hatadan hemen vazgeçilmeli, ormanları korumak için gereken ihaleler behemehâl yapılmalıdır.”

“İŞLER İPTAL EDİLDİ Mİ? EDİLMEDİ Mİ? İPTAL EDİLDİYSE, İPTAL GEREKÇESİ NE?”

Milletvekili Ekmen’in bu açıklamalarının ardından konu basına yansımış, onlarca haber sitesi ve tv kanalı haberi yayınlayınca Orman Genel Müdürlüğü tarafından olay yalanlanmıştı. Ekmen, yalanlama üzerine, genel müdürlüğe cevaben, “Bazı haberlerdeki eksik veya yanlış bilgi ve yorumları yalanlamışsınız. Bravo. Aşağıdaki fotoda bir kısmı yer alan, kamu ihale kurumu veri tabanından tespit edilmiş işler iptal edildi mi? Edilmedi mi? İptal edildiyse, iptal gerekçesi ne? Ve bu durum o bölgede yangınla mücadeleyi nasıl etkileyecek” demişti.

Anadolu Ajansı genel müdürlük açıklamasını esas alarak teyit incelemesi yaptı, Ekmen buna da attığı şu tweetle itiraz etti; “Sayın Anadolu Ajansı (@anadoluajansi) ve @TekesAFT; ‘teyit incelemesi’ demek, bakanlık açıklamasını baz alarak, netice bildirmek olamaz. Tek soru: aşağıda bir kısmı yer alan iptal edilmiş ihalelerin kamu ihale kurumu sayfasındaki son durumuna baktınız mı? Lütfen bu incelemeyi yapıp haberi tekrar yazınız. Sonuca razıyız.”

 

EKMEN BAKANA SORMAKTAN VAZGEÇMEDİ

Milletvekili Ekmen, son olarak Bakan Yumaklı’nın konuya itirazları üzerine kendilerini alıntılayarak şu cevabı vermişti: “Sayın Bakanım, Genel müdürlük bazı haberlerdeki eksik veya yanlış bilgi ve yorumları yalanlamış. Aşağıdaki fotoda bir kısmı yer alan, kamu ihale kurumu veri tabanından tespit edilmiş işler iptal edildi mi? Edilmedi mi? İptal edildiyse, iptal gerekçesi ne? Ve bu durum o bölgede yangınla mücadeleyi nasıl etkileyecek?”

 

İPTAL ORTAYA ÇIKTI

Yaklaşık 10 gündür Mersin Milletvekili Ekmen ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Orman Genel Müdürü Sayın Bekir Karacabey arasında karşılıklı iddialar devam ederken, Ekmen, Türkiye’deki birçok yerde olduğu gibi Mersin’in 7 ilçesinde de orman yangınlarıyla mücadele amaçlı açılan ihalelerin Tasarruf Genelgesi gerekçesiyle iptal edildiğini ortaya çıkardı.

 

İHALELER HANGİ ALANLARDA Kİ HANGİ İŞLERİ KAPSIYORDU?

Mersin’in 7 ilçesinde yangınla mücadele ihaleleri iptal edildi. İhalelerin tamamı genelgeden sonra haziranın ilk haftası yapılırken Milletvekili Ekmen, İptal edilen ihaleler ve detaylı bilgiler ile ilgili şu ifadeleri paylaştı; “Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü, orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangına yönelik malzeme alımı ve şoförlü minibüs kiralama ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 12.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

Tarsus orman, kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangın malzeme alımı işi ihalesi ödeme bütçesinin türünün değiştirilmesi sebebiyle 04.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

Çamlıyayla Orman İşletme Müdürlüğü 2024 yılı orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangınla mücadele malzemeleri alınması hizmet alımı işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

Silifke Orman İşletme Müdürlüğü, orman ve anız yangınlarına ilk müdahale için; işçi, mühendis, malzeme alımı ve minibüs kiralama işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü, orman ve anız yangınlarına ilk müdahale için 30 işçi ve 1 orman mühendisi, malzeme alımı ve 16+1 kişilik minibüs kiralama işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

Anamur Orman İşletme Müdürlüğüne orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangına yönelik malzeme alımı ve şoförlü 14+1 kişilik minibüs kiralama hizmet alım işi ihalesi Orman Genel Müdürlüğü’nden sayılı emir ile 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.

Mut 2024 orman ve kırsal alan yangın söndürme işçiliği ve yangınla mücadele malzemeleri hizmet alımı işi ihalesi tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 06.06.2024 tarihinde iptal edilmiştir.”

Milletvekili Ekmen, bu ihalelerin artık doğrudan temin yoluyla yapılacak olsa dahi, olası bir yangın ihtimalinde büyük bir risk oluşturduğunu ifade etti.