Güzel Sanatlar Fakültesi’nden metal heykel sergisi

5 Nisan 2024 Cuma 16:50

Haber Merkezi

 

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Doç. Metin Şen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Metal Heykel Sergisi” sanatseverlerin ziyaretine açıldı. MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu’nda düzenlenen açılışa; Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Ayşe Yüce, öğretim elemanları, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Sergi açılışında konuşan Doç. Metin Şen, “Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde dört yıllık eğitim- öğretim süresince öğrencinin hayal gücü ve sanat yapma becerisini geliştirmeye yönelik hem uygulamalı hem de düşünsel alt yapı oluşturacak kuramsal dersler verilmektedir.  Metal Atölyesi derslerinde öğrencilerimiz; metal teknikleri ve malzemelerini tanır. Öğrencilerimiz uygulamalar yoluyla kaynak yapma, kesme, taşlama, bükme gibi teknik bilgi, yöntem ve becerileri öğrenir ve metali heykelde iç, dış mekanlarda kullanabilir. Heykel sanatının kendine özgü diline ait figüratif, soyut, soyutlama ve deformasyonu çeşitli metal malzeme ile kişisel yorumlayarak özgün heykel uygulamalarını gerçekleştirirler. Bu sergi, öğrencilerin her bir heykeli ile onların iç dünyalarını, duygularını ve deneyimlerini sanatsal bir ifadeyle, izleyicilere benzersiz bakış açılarını keşfetme ve onların hayal güçlerine hayranlıkla tanık olma fırsatı sunar.” ifadelerini kullandı.

Toplamda 16 öğrenci form, kompozisyon ve malzeme birlikteliğini kullanarak sanatsal yeteneklerini sergilediği çeşitli metalden yapılmış 60 adet heykelinin yer aldığı sergi 12 Nisan 2024 Cuma gününe kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.