‘Dans Adrenalin’ 4 Nisan’da Mersin’de

2 Nisan 2024 Salı 14:39

Haber Merkezi

 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) modern dans topluluğu MDTistanbul “Dans Adrenalin” ile, 4 Nisan’ da Mersin, 6 Nisan’da Ankara’da olacak.

MDTistanbul, beş parçadan oluşan “Dans Adrenalin” adlı programıyla Mersin ve Ankara turnesine çıkıyor. Bu program, döngüsel tasarım, sürdürülebilirlik ve ileri dönüşüm ilkelerine dikkat çekerken, aynı zamanda bu sezon prömiyeri yapılan koreografilerle Mersinli ve Ankaralı sanatseverlere farklı bir program sunmayı amaçlıyor.

Koreli koreograf Dong Kyu Kim’in “Seni Görüyorum”, MDTistanbul sanatçılarından Alper Marangoz’un “Bahar” ve “Koz” adlı çalışmaları, yine topluluğun sanatçılarından Ferhat Güneş’in “RE-Side” adlı kısa filminin sahne uyarlaması olan “RESIDE/Düşler 3 Kere Görülmeli” ve İhsan Rüstem’in “Anikka” adlı çalışması “Dans Adrenalin” başlığı altında yer alıyor.

İlk parçanın müzik ve ses tasarımını Jiho Jang’ın, diğer parçaların ise Onur Seçki’nin yaptığı programda, ışık tasarımı Taner Aydın’a, dekor/kostüm tasarımı Olcay Engin Kaymaz’a ait.

Daha önce yaptığı sosyal sorumluluk projeleriyle e çevre ve iklim duyarlılığını vurgulayan MDTistanbul, "Dans Adrenalin" e de bu hassasiyetle yaklaşıyor. YARGICI firması, projede Koreli koreograf Dong Kyu Kim’in “Seni Görüyorum” adlı parçasına destek oldu.

Bunun yanında, önceki sezonlarında kullanılmayan ürünlerini ve kumaşlarını MDTistanbul ile buluşturarak, döngüsel tasarım disipliniyle “RESIDE/Düşler 3 Kere Görülmeli” ve “Seni Görüyorum” adlı parçaların kostümlerinin hazırlanmasına da katkı sağladı. MDTistanbul ve YARGICI’nın bu projesi, sürdürülebilirlik ve sanatın bir araya geldiği birliktelik olma özelliği taşıyor.