İş dünyasının gözü liselerde

2 Nisan 2024 Salı 14:39

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 27 No’lu Makina Sanayi Meslek Komitesi toplantısında meslek liselerinin önemi vurgulanarak velilerin çocuklarını bu okullara yönlendirmesi adına neler yapılabileceği görüşüldü.

Haber Merkezi

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, 27 No’lu Makine Sanayi Meslek Komitesi toplantısına katılarak sektör hakkında bilgi aldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Koordinatörü Kamil Toksoy’un da katıldığı toplantıda sektörün ara eleman ihtiyacı değerlendirilip ihtiyacın karşılanmasına yönelik yapılabilecekler konuşuldu.

Meslek liselerinin öneminin vurgulandığı toplantıda özellikle velilerin bu okulların kıymetini daha çok anlaması ve çocuklarının bu okulları tercih etmesini desteklemesi noktasında neler yapılabileceği değerlendirildi. İşletmelerin öğrencilerle diyaloğunu artıracak birliktelikleri sağlayacak ortamların oluşturulmasının önemine dikkat çekildi. Bu sayede öğrencilerin çalışacakları koşulları daha yakından tanıması sağlanırken firmaların da ileride birlikte çalışacağı personelle diyaloğunu geliştirmesine imkan tanınacağı vurgulandı. Toplantıda meslek lisesi mezunlarının mezun oldukları alanda çalışmayı tercih edebilmesi için işletmelerin fiziki şartlarının yeni neslin talepleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi, modernize edilmesinin önemi de öne çıktı.